Catering Nedir? Catering Hizmetleri Nelerdir?

Catering Nedir? Catering Hizmetleri Nelerdir?


Herkesin temel ihtiyacı olan yemek, aynı zamanda hepimizin ortak zevkidir.  Modern toplumun karmaşası içinde, her zaman kendi yemeğimizi yapamıyoruz ve dışarıdan hizmet olarak alıyoruz. Yemek hizmeti almanın, milattan önceki Çin imparatorluklarına, Mısır firavunlarına ve eski Roma’ya kadar geri gittiğini biliyor muydunuz?  Peki Türkiye’de de 80’li yıllardan sonra otellerde duymaya başladığımız ve artık sıkça karşılaştığımız catering nedir? Catering hizmetleri ile ilgili tüm detayları bu yazı da sizlere sunduk.

Catering Nedir?

Kelime anlamı ile başlarsak, catering kelimesinin Türkçe karşılığı yemek servisi, yemek tedarikidir.

Kavramı daha iyi anlamak için sektöre genel bir bakış atmamız gerekli. Catering, müşterinin seçtiği yerde, müşteri ve catering şirketi tarafından ortak kararlaştırılan bir bedelle, şefler ve servis ekiplerinin yemek pişirip servis yapmasıdır.

Ülkemizde ise genelde yemek üretimi, servisi ve diğer ilgili organizasyonlarını yapan şirketler catering firmaları olarak görülür. Türkiye’de otellerin yemek hizmetinin dışarıdan tedarik edilmesi ile başlayan catering firmaları, artık iş yerleri, okullar, devlet daireleri, hastaneler, düğünler, konserler, özel organizasyonlar, film setleri ve hatta sokaklarda mobil olarak dahi hizmet sunabiliyor.

Catering, müşterinin istekleri ve sektörün ihtiyacına uygun yiyecek içecekleri, uygun zamanda, uygun yerde ve uygun bir sunumla tedarik etme faaliyetlerinin hepsini kapsıyor.

Catering Hizmetleri Nelerdir?

Catering hizmetlerinin ana odağı yemek hizmetini toplu olarak sağlamaktır. Çeşitli işletmelerle anlaşma yapan catering firmaları, belli sayıda yemeği, müşterinin tercihlerine uygun olarak yapar ve servis eder. En bilinen örneği, kalabalık çalışan sayısı olan fabrikaların öğle yemekleridir. Ama hizmet genelde bununla sınırlı kalmamaktadır.

Hizmet verilen sektörün kriterlerine göre menü ve uygulamalar geliştirmek de catering firmaların sorumluluğundadır. Örneğin, ofis çalışanlarından oluşan bir firma hafif ve dengeli menüler talep edebilirken, ağır sanayide bedensel iş yapan çalışanları olan başka bir firma yüksek kalorili ve karbonhidrat ağırlıklı bir öğün isteyebilir. 

Tüm bu istekleri gıda kalitesi ve hijyene de dikkat ederek yerine getirmek catering hizmetlerine dahildir. Üstelik istenildiğinde öğün başı kalori hesabı da müşteriye sunulabilmelidir.

Ana odak iş yeri yemeği gibi gözükse de aslında catering hizmetleri çok daha fazlasını içerebilir. Düğünlerde yemek öncesi ve sonrası sunulan aperatifler, çeşitli kokteyllerde sunulan içecek ve kanepe ikramları, doğum günü ve parti gibi özel davetlerde verilen şekerleme ve tatlılar, sokak etkinliklerinde yapılan mangal veya mobil sunumların hepsi catering hizmetlerine örnektir.

Davet ve özel günlerde, dekorasyonu ve hatta müzik seçimini üstlenen firmalar dahi görebiliyoruz. Bunlara ek olarak yemeklerin nakliyesi de catering hizmetleri içerisinde yer almaktadır.

Yorum yapın